Společně za svým snem . . .

Czech Mix Team


Czech Mix Team o.s., IČO 01290380
Fio banka č.ú.: 2400348670/2010

czechmixteam@email.cz

Vyhrála ČP, přitom nestartovala ani v jednom závodě

06.12.2014 09:33

Vyhrála ČP, přitom nestartovala ani v jednom závodě

16.11.2014, 16:04 | autor: Libor Matějka
Hlavní fotografie článku 2946.
Počet zobrazení: 2862

 diskuze
 


Na konci roku rádi rekapitulujeme, ohlížíme se za sezónou a hodnotíme žebříčky. Otevřeli jsme si svazové výsledky, abychom se podívali na domácí soutěže v ženách a juniorkách a bylo to velké překvapení.

Naše nejlepší rychlobruslařka a cyklistka s nejlepšími výsledky vyhrála dokonce i seriál závodů Českého poháru, aniž by startovala v jediném z nich. Ano, není pochyb, že je v přímém souboji s ostatními českými cyklistkami Martina Sáblíková nejlepší. Jenže jak byl postaven letošní Český pohár, to je opravdu kuriozita. V mužích už zodpovědní funkcionáři pochopili, že do pohárového souboje nepatří ani republikový šampionát. Prostě MR a pohárová soutěž je naprosto něco jiného.

Do Českého poháru žen jsou zařazeny snad všechny závody v České republice, které mají vydané propozice ČSC, ale i další ve světě. Takže jde o jakýsi bodový žebříček, který jen těžko může mít hodnotu seriálu závodů Českého poháru. Je otázkou, kolik závodů by mělo být do poháru zařazeno, už v základním rozpise je nesmyslných 16 závodů (bod 1a), ale jisté je, že tam zcela logicky nepatří MR. I když v ženách a juniorkách se tím příliš neovlivňuje pohárový žebříček. Ale vznikají v republice první zárodky cyklistických týmů žen, v budoucnu by mohly být členkami i cizinky a potom už není solidní zařazovat národní šampionáty. Už vůbec tam nepatří etapové závody doma, natož v zahraničí, nebo dokonce evropské a světové šampionáty. Takový rozpis Českého poháru naprosto devalvuje princip samotný. Vždyť znehodnocuje práci těch několika pořadatelů domácích závodů, demotivuje ženy k účasti v pohárových závodech.

Letos tedy vyhrála Martina Sáblíková, která nestartovala ani v jednom závodě, který by se dal plnohodnotně označit za pohárový závod. Body získala při republikovém šampionátu za vítězství v časovce a silničním závodě. To bylo 20 a 30 bodů, potom se u jejího jména objevuje 30 – 35 – 30 bodů. Za výsledky, které nejsou nijak specifikovány a v příslušné tabulce nadepsány – tabulka je ZDE. Jedním z bodového ohodnocení by měl být pravděpodobně mezinárodní etapový závod Feminin v Krásné Lípě, ale k druhému místu celkově, jednomu prvnímu místu v časovce a vítězství ve vrchařkách těžko přiřazovat konkrétní body, které by odpovídaly pohárovému rozpisu. Za druhé místo v závodě by tedy mělo u Martiny svítit číslo 45! To se v tabulce neobjevuje. Za vítězství v časovce – etapové vítězství patří zřejmě Martině ta jedna nespecifikovaná třicítka bodů. Další soutěže (vrchařka) nejsou v rozpisu bodově ohodnoceny. Rozpis Českého poháru žen jeZDE. Druhému třicetibodovému zisku odpovídá dvanácté místo při časovce na MS v Ponferradě. Martina tedy získala celkem 145 bodů.

Druhá skončila Zuzana Neckářová z týmu Alltrainingu.cz, která se závodů ČP účastnila pravidelně a připsala si čtyři vítězství a dvě třetí místa. Celkem nasbírala 137 bodů, v kterých je i pět bodů blíže nespecifikovaných (pravděpodobně za Krásnou Lípu). Podle našeho soudu by měla být vítězkou pohárového klání právě ona. Zuzana a jí podobné závodnice dávají pohárovému klání, ať se na nás tvůrci letošního rozpisu nezlobí, ten správný smysl.
 

Na třetím místě skončila cyklistka KCR Roudnice nad Labem Jana Svobodová se ziskem 94 bodů, za jedno vítězství, jedno druhé a dvě třetí místa. Na místě čtvrtém byla klasifikována Pavla Havlíková, které se ovšem podařilo získat hned tři pohárové triumfy. 
 

Rozpis ČP má ve své hlavičce motto: Vítězstvím v ČP k reprezentaci ČR, a následuje smršť akcí doma a ve světě, které ve svých důsledcích naprosto devalvují jakoukoliv celoroční domácí soutěž. Asi by to chtělo dát Českému poháru ten správný smysl a marketingovou podstatu. 

Náš titulek je pochopitelně zavádějící: vyhrála, ale nestartovala ani jednou. V České republice startovala Martina Sáblíková při MR dvakrát + jednou v etapovém závodě. Nestartovala v žádném závodě základního poháru, podle svazového rozpisu označeného v bodě 1a! 
Dokážete si představit podobně koncipovaný ČESKÝ pohár mužů?

V juniorkách naprosto dominantně zvítězila Nikola Nosková (KC KOOPERATIVA SG JABLONEC n.N SCM: Jablonec), která vyhrála devět závodů z devíti startů. Druhá byla Aneta Rotterová z SKP Duha Fort Lanškroun, a třetí Anna Bodláková z Dukly Praha.

Výsledky ČP juniorek najdete ZDE 

Foto Josef Vaishar a Alltraining.cz