Společně za svým snem . . .

Czech Mix Team


Czech Mix Team o.s., IČO 01290380
Fio banka č.ú.: 2400348670/2010

czechmixteam@email.cz

Proč jen Sáblíková?

26.09.2014 12:58

Proč jen Sáblíková?

23.09.2014, 06:47 | autor: Libor Matějka
Hlavní fotografie článku 2873.
Počet zobrazení: 2124

 diskuze
 


Dnes vstupují do světového šampionátu ženy, tedy alespoň ty pod hlavičkou národních reprezentací, protože týmové časovky se jely v barvách klubů. Nás nakonec bude reprezentovat ve Španělsku jen Martina Sáblíková a je to jedno z nejžhavějších želízek na nejlepší výsledek.

Martina se kolu, podle tiskových zpráv, věnovala letos opravdu důkladně a najela mnohem víc kilometrů v přípravě, než kdy jindy. Je potěšující, že je cyklistikou motivovaná a se svým trenérem Petrem Novákem vzhlížejí nejen k letošnímu světovému šampionátu, ale především k OH v roce 2016. Tentokrát si zřejmě nechce účast na letních olympijských hrách Martina nechat vzít a je sama ochotna věnovat v dalších letech cyklistice mnohem víc času.

Dnes jde tedy do své lepší disciplíny, do individuální časovky a česká veřejnost očekává hodně. My odhadujeme, že to bude za českou reprezentaci vyrovnaný souboj (pochopitelně nepřímý) s Honzou Bártou. Uvidíme zítra, který z těchto dvou reprezentantů vyjde s lepším umístěním na mistrovství světa.
 

Jen jedna reprezentantka v kategorii žen

Bohužel bude mezi ženami jedinou českou reprezentantkou. Multitalentovaná Anežka Drahotová se pro nemoc musela reprezentačního startu vzdát a žádnou další cyklistku naše federace nenominovala. Dokonce ani na Entry list, tedy do širší nominace. A tak nemocnou Drahotovou nemohla nahradit žádná další česká cyklistka. Opět je to stejná písnička, opět svazová nominace bez vstřícného signálu k hnutí. Nominaci by si minimálně zasloužila Zuzana Neckářová, letošní vítězka Českého poháru. Čtvrtá z časovky a šestá ze silničního závodu na mistrovství republiky. Navíc má dobrou formu v závěru sezóny. Chybou v nominaci by nebyla ani účast Pavlíny Šulcové, ta přeci měla na MR vyrovnané výsledky s Anežkou Drahotovou (obě jedno druhé a jedno třetí místo) a když je Drahotová nemocná a nás nemůže reprezentovat, tak by Pavlína byla vhodnou náhradnicí. Šulcová je určitě nejtalentovanější českou cyklistikou z pohledu techniky a orientace v pelotonu. Spolu se slušnou fyzickou výkonností je vhodnou kandidátkou pro reprezentační dres. 

Když jsme včera psali o tom, že nám není jasné, kdo komunikuje s cyklisty U23, kdo vede reprezentaci, kdo navrhuje reprezentanty, tak to všechno je u žen ještě méně čitelné. Formálně je na svazu asi vše splněno, odsouhlaseno příslušnými komisemi, ale snaha o motivaci děvčat, oddílů a rodinných příslušníků svazem stále schází. Přitom je státní reprezentace jedním z nástrojů v budování hnutí. Co v této kategorii, když nemáme žádný ženský tým, může víc motivovat všechny zainteresované, než státní reprezentace?!
 

Děvčata si nezaslouží reprezentační družstvo?

Pokud je Martina Sáblíková a Petr Novák naladěný na cyklistickou notu, proč jim nenabídnout reprezentační tým, který se bude příští rok, který je rozhodující pro olympijskou nominaci, věnovat Martině, ale třeba také letošní juniorce Nikole Zdráhalové z týmu Novis. Všem cyklistickým funkcionářům je jasné, že silniční cyklistika není jen věcí tréninku a najetých kilometrů. Především pro dobré výsledky na silnici jsou nutné časté starty v závodech. Také body důležité pro olympijskou kvalifikaci jsou dosažitelné převážně jen v silničních závodech.

Cyklisté se prostě musí snažit připravit pro atletku Drahotovou, rychlobruslařky Sáblíkovou a Zdráhalovou atraktivní program a definitivně je přilákat k cyklistice. Dají tím šanci i dalším děvčatům a na příkladu Terezy Trefné, nově Beranové, je jisté, že se občasný výsledek podaří udělat. Že kvalifikační kvóty pro světové šampionáty i OH nejsou nedosažitelné. Ostatně stejně jako v U23.

Foto Josef Vaishar/RoadCycling.cz
 
zdroj: https://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=2873&zpz=1