Společně za svým snem . . .

Czech Mix Team


Czech Mix Team o.s., IČO 01290380
Fio banka č.ú.: 2400348670/2010

czechmixteam@email.cz

Jak pro nás? Po polovině světového šampionátu!

26.09.2014 13:01

Jak pro nás? Po polovině světového šampionátu!

- 2 dny 08:44 | autor: Libor Matějka
Hlavní fotografie článku 2875.
Počet zobrazení: 1410

 diskuze
 

 


Dnes se ještě odehraje poslední časovka, ale muži Elite to už je opravdu záležitost profesionálů, na tuto kategorii má federace nejmenší vliv. Naprosto jinak to je v kategoriích, které už mají své časovkářské závody za sebou. Tam mají federace a státní reprezentace zásadní úlohu, jak ve vztahu k výsledkům, tak především pro budoucnost cyklistiky ve své zemi.

Náš cyklistický svaz z toho nevychází nejlépe. Osm teoreticky obsaditelných míst naplnil jen dvojicí reprezentantek. Juniorkou Nikol Zdráhalovou a Martinou Sáblíkovou v ženách. Proč ne víc, těžko soudit, žádná veřejná diskuze o tom neproběhla. Dokonce ani zápisy z prezidia ČSC, kde se mělo jednat o nominaci našich reprezentantů, nejsou prozatím zveřejněné. Poslední je z 8. 7., tedy tradičně víc než dva a půl měsíce starý – jak asi funguje firma s podobnou informační strukturou? 

A jak tedy hodnotit vystoupení, ale vlastně i nevystoupení našich reprezentantů:

Ženy

Obsadily jsme místo mistryní republiky a nejžhavějším želízkem v naší sestavě. Martina Sáblíková nezklamala, dokončila závod dvanáctá, ale ve vyrovnaných časech nejužší špičky. Je vidět, že se světová špička stále zkvalitňuje a vyrovnává. Je to prostě obraz disciplíny a kategorie, která je stále kvalitnější a na vzestupu. Škoda neobsazení druhého reprezentačního mísa, Anežka Drahotová se musela pro nemoc reprezentačního startu vzdát. Ale lepší (z MR) Pavlína Šulcová, nebo výkonnostně vyrovnaná (z MR) Zuzana Neckářová, by měly na umístění někde v polovině startovního pole a to opravdu není špatné. Šulcová nezaostala při MR za Sáblíkovou zase o tak hodně a to byla trať ve Slavkově hodně těžká. Hodně platná (z českých cyklistek vedle Martiny Růžičkové asi nejvíc) by byla pro Martinu Sáblíkovou v hromadném závodě, ale nedostala příležitost ani v širší nominaci.
 
Šulcová zaostala ve Slavkově za Sáblíkovou o 1:43, původně nominovaná Drahotová ztratila na druhou Pavlínu Šulcovou 1:14! 

Martina už potřetí poznala, že je v cyklistice na silnici konkurence o něco vyrovnanější, než ve vytrvalostních disciplínách v rychlobruslení. A v silničním závodě to bude ještě o několik úrovní složitější. Bez pravidelné účasti v cyklistických závodech se bude jen stěží zlepšovat, přestože na to čistě fyziologicky má předpoklady.

Pozitivní je pro ni zjištění, že svým letošním výsledkem by se příští rok nominovala napřímo pro OH do Ria. Dokonce jen pár vteřin by zlepšilo její postavení směrem výš. Za desátou Worrackovou zaostala o deset vteřin, na šesté místo Kanaďanky Canuelové ji scházelo jen něco málo přes půl minuty. Ovšem trochu podobná situace byla při časovce i za ní a dvanácté místo je poslední postupové. 

Juniorky

Tak, jak by nebylo špatné umístění žen v polovině startovního pole, tak hodnoťme i umístění Nikoly Zdráhalové kousek za první polovinou pozitivně. A tak ji hodnotily komentáře i svazových funkcionářů, v tomto smyslu by měly být spravedlivější i pro ženy. Nikola nezklamala, byla ve světové konkurenci 27. a ztratila necelou půldruhou minutu. Slušné, ne špatné, ne výborné.

U dalších dvou kategorií nelze hodnotit ne kluky, ale svaz známkou 5, propadli jste! 

U23

Škoda, že v kategorii U23 nedal Český svaz cyklistiky příležitost mladému Michalu Schleglovi, na Evropě časovku nezajel nejhůř, jako prvoročák obsadil osmnácté místo (druhý z ročníku 1995) a závody v této věkové kategorii jsou vždy tak trochu loterií a o dobrý výsledek se vlastně může postarat už samotná příležitost. Vždyť se podívejme na výsledky cyklistů, kteří jeli jak Evropu, tak i Mistrovství světa. Zvítězil Australan a ten pochopitelně evropský šampionát nejel. Druhý byl irský závodník a ten také na Evropě nestartoval. Třetí Švýcar Stefan Küng je letošním evropským šampiónem. Naopak druhému z Evropy, Italu Davidu Martinellimu, „svět“ nesedl a obsadil až devatenácté místo. A znovu naopak čtvrtý Portugalec Rafael Reis, byl při evropském šampionátu patnáctý, jen 22 vteřin před Michalem. 

Pochopitelně nejde odvodit a spočítat, jak by Michal Schlegel dopadl, ale příležitosti by měli kluci kategorie U23 dostávat. V těchto kategoriích je příležitost půl úspěchu.
 

Junioři

Stejně musí dostávat příležitosti junioři, letos ji do Španělska dostal jen jeden, Roman Lehký, bude startovat v silničním závodě jednotlivců. Proč právě on a jen on, jsem se snažil včera zjistit, ale tak nějak se mi to moc nepodařilo. Českému poháru juniorů vládne trojice jezdců Cyklo Mapei Kaňkovský, ale s nimi nikdo nejednal. Suverén republikového šampionátu Adam Ťoupalík se připravuje na cyklokrosovou sezónu v belgickém týmu a o silnici prozatím ztratil zájem. Třeba se za nějaký rok po vzoru Zdeňka Štybara a Karla Hníka k silnici opět dostane.

Foto OPQS, Josef Vaishar a Libor Matějka
 
Zdroj: https://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=2875&zpz=1