Společně za svým snem . . .

Czech Mix Team


Czech Mix Team o.s., IČO 01290380
Fio banka č.ú.: 2400348670/2010

czechmixteam@email.cz

Česká ženská cyklistika v r.2014

11.01.2015 22:40

Česká ženská cyklistika v r.2014

06.01.2015, 11:08 | autor: Michal Frantík
Hlavní fotografie článku 3006.
Počet zobrazení: 1378

 diskuze
 


Je za námi rok 2014 a také u české ženské cyklistiky by se hodila rekapitulace. Máme zde jednu z pera Michala Frantíka. Tedy spíš z mobilu, nebo počítače, než z pera, protože Michal je hodně na cestách po světě a tak nám hodnocení psal nejčastěji v letištních halách. Ale přestože je pracovně hodně vytížený, nezapomíná pomáhat české ženské cyklistice.

V silniční cyklistice dominovala vloni opět Martina Sáblíková. Po éře Lady Kozlíkové se nejlépe Martina dokáže prosazovat na mezinárodní scéně. Na světovém šampionátu v Ponfferadě obsadila krásné 12. místo. Uspěla i na domácím etapovém závodě Tour de Feminin. Tady skončila celkově na 2. místě a vyhrála 3. etapu, opět časovku, ale ovládla i vrchařskou soutěž. Dominovala na domácím mistráku, jak v časovce jednotlivců, tak i v silničním závodě. Tyto výsledky ji dokonce zajistily celkové prvenství v českém poháru na silnici.
 

Na mezinárodním poli se letos dokázala prosadit i Tereza Beranová (do loňského roku Trefná), která dokázala zvítězit (i díky práci svých týmových kolegyň) v etapě závodu Tour of Adygeya. Tereza jasně ukazuje svou vyzrálost, výborný pohyb v pelotonu a své dobré spurtérské schopnosti. Pro rovinaté závody/etapy je v našem pelotonu jedničkou.

V českém pelotonu se objevilo nové jméno a to v podobě Zuzany Neckářové, která do poslední chvíle vévodila domácímu poháru na silnici a jen výborné výsledky Martiny Sáblikové na mezinárodní scéně a technický problém v posledním dílu ČP v Praze, jí odsunuly na druhé místo v celkovém pořadí. Na MČR v časovce dokázala tato povoláním lékárnice zdárně sekundovat těm nejlepším, když se v časovce umístila na 4. místě. Na Gracii, ani do Ruska určitě nejela jen na zkušenou. Ukazuje, že dokáže závodit i s těmi zkušenějšími závodnicemi. To se odrazilo v podobě prvních UCI bodů z etapového závodu Tour de Feminin, kde v celkovém pořadí obsadila 15. místo. Ve čtvrté etapě vybojovala místo 5. I když je Zuzka prvním rokem v elitním pelotonu žen, určitě se neztratila a dokonce si vyzkoušela i cyklokros v TOI TOI Poháru.
 

Další kvalitní závodnicí v českém ženském silničním pelotonu je mladičká závodnice Anežka Drahotová, která své kvality potvrdila při MČR. V časovce dojela na třetím místě a v silničním závodě po sólovém útoku dokonce na druhém. Dokázala vyhrát i jeden závod českého poháru. Přitom stále ještě kombinuje několik sportů.

Neměli bychom zapomenout ani na obojživelnici v pelotonu, která se vloni zaměřovala spíše na závody MTB -Pavlínu Šulcovou. Ta si jen tak mimochodem odskočila také na silniční mistráky a v časovce se umístila na druhém místě, silničním závodě na třetím.

Kdo určitě patří v česku do špičky, je Denisa Bartošová, mladou cyklistku po výborném startu v jarních závodech ČP a následně v UCI závodě Gracie přibrzdilo zranění, kvůli kterému vlastně ukončila předčasně sezónu.

A další překvapení!
Jistě příjemně překvapila i Jana Svobodová, je to další maminka v pelotonu, stejně jako Pavlína Šulcová. Ani Jana se v českém pelotonu neztratila, v celkovém pohárovém hodnocení obsadila třetí místo a byla příjemným překvapením v závodě Tour de Feminin, kde v poslední etapě vybojovala 15. místo.
 

Kdo je ovšem obrovskou nadějí pro budoucnost? Je to letos stále ještě juniorka - Nikola Nosková. Ta se dokáže měřit a dokonce porážet i ty nejlepší ženy v českém pelotonu. A dá se říci, že napříč disciplínami, ať už to je silnice, MTB nebo cyklokros. To potvrdila jak na MČR, tak především na MS v silničním závodě, kde obsadila nádherné čtvrté místo. Samozřejmě že se stala jasnou vítězkou ČP v kategorii juniorek. 

Nemůžu zapomenout ani na ostřílené závodnice jako jsou Pavla Havlíková, která také dokáže závodit ve špici jak na silnici, MTB a především v cyklokrosu. Martinu Růžičkovou, která se vrací po mnohaletém zahraničním angažmá domů a měla by předávat zkušenosti mladým. Dráhařku Jarmilu Machačovou, která dokáže slušně zajet časovku, ale i na silnici se neztratí.

V juniorské a kadetské kategorii nám mohou vyrůst další kvalitní závodnice a díky skvělé práci některý trenérů pro zmínku: Hollóši, Vršecký atd. Mladé cyklistky rostou ve výkonosti také díky svazovému koordinátorovi Jaromíru Friedemu, který připravuje pro rok 2015 zárodky ženského silničního týmu v Lounech, nebo Heřmanovskému v Uničově, který se věnuje i ženské kategorii.

I díky Czech mix Teamu a podpoře státního trenéra Tomáše Konečného můžeme říci, že ženská silniční cyklistika má šanci jít směrem nahoru. Schopných cyklistek, které by se mohly prosadit ve světovém pelotonu, máme dost. Jen stále chybí víc kvalitnějších závodů a startů s těmi nejlepšími, jak tomu bylo za dob týmů z Vyškova nebo Ústí nad Labem, kde silné týmy celoročně startovaly s těmi nejlepšími ve světě.

Dneska bychom měli nastartovat ženskou cyklistiku především pomocí státní reprezentace, případně reprezentačním výběrům, když nemáme pro světovou scénu domácí UCI tým.

Foto Josef Vaishar a alltraining.cz
Diskuze k článku Česká ženská cyklistika v r.2014