Společně za svým snem . . .

Czech Mix Team


Czech Mix Team o.s., IČO 01290380
Fio banka č.ú.: 2400348670/2010

czechmixteam@email.cz

Časovka žen řečí čísel na MS

26.09.2014 13:02

Časovka žen řečí čísel

- 2 dny 16:30 | autor: Libor Matějka
Hlavní fotografie článku 2876.
Počet zobrazení: 1308

 diskuze
 


Jste příznivci statistiky, her čísel a rozborů? Časovka si o to říká a ta letošní na světovém šampionátu byla zajímavá i tím, že se zde měřily tři rozdílné úseky a my jsme si mohli rozebrat časy Martiny Sáblíkové a její soupeřek.
 

Dá se říci, že první úsek byl po rovině, skoro až mírně z kopce a bez velkých technických záludností. Druhý úsek lehce stoupal a poslední měřený úsek vedl přes nejprudší stoupání. V tomto úseku se jel i nejtechničtější sjezd, ale asi nebyl časově významný, i když obhájkyni světového prvenství Ellen van Dijkové navíc závěr skropil déšť.
 

U Martiny se nejčastěji skloňuje, že nejsou pro ni nejideálnější rovinaté úseky a důležité vteřiny smazává na soupeřky v nejtvrdších úsecích, tedy v kopcích. Je to i při letmém pohledu na tabulku pravda, ale zase ne tak výrazná.

V tabulce je uvedeno prvních dvacet cyklistek z časovky. Jsou zde mezičasy na dvou měřených bodech a cílový čas. Barevné buňky excelové tabulky znázorňují zisk (červeně), nebo ztrátu (zeleně) jednotlivých cyklistek na naši reprezentantku. 
Jen při letmém pohledu na celkovou tabulku je vidět, že na prvním úseku jela Martina opravdu nejpomaleji a na posledním úseku překonala několik soupeřek, které byly v celkovém pořadí před ní. Ovšem při podrobnějším porovnání čísel se ukazuje, že nejmenší ztrátu, nebo naopak největší náskok získávala Martina na úseku druhém. Zde na nejlepší ztratila jen dvacet vteřin a získala až půl minuty.

Na prvním úseku se do malého rozestupu srovnalo šest cyklistek, které na Martinu v začátku závodu získaly půl minuty.

Přes kopec, kde by teoreticky měla naše reprezentantka patřit k nejsilnějším, ji patřil až devátý nejlepší čas. Je to sice o tři příčky lepší, než umístění v celkové klasifikaci, ale přeci jen tak od stolu bychom řekli, že to bude trochu jinak. Na časech v posledním úseku je jasné, že zde rozhodla celková vítězka Lisa Bennauerová, která na Martinu najela 40 vteřin a na obhájkyni van Dijkovou dokonce bez dvou vteřin celou minutu.

Pokud by Marina ve svém teoreticky nejsilnějším úseku zajela časy srovnatelné s druhou Ukrajinkou Solověvovou, nebo třetí Američankou Stevensovou, byla by v celkové klasifikaci na sedmém osmém místě. Možná z tabulky vyčtete ještě něco dalšího zajímavého, čeho jsem se nevšiml.

Poznámka: časy jsou zaokrouhlené na celé vteřiny. Minusová červená políčka u jednotlivých cyklistek značí ztrátu Martiny Sáblíkové na danou cyklistku. Zelená plusová hodnota je náskok Martiny na danou cyklistku.
 
Zdroj:https://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=2876&zpz=1